Wychowywanie i budowanie relacji z nastolatkiem – to warto wiedzieć

Wychowanie dziecka nie jest rzeczą prostą. Stare polskie powiedzenie mawia, że małe dzieci to mały problem, a duże dzieci to duży problem. Czy jednak tak faktycznie musi zawsze być?

Budowanie relacji z nastolatkiem

Najważniejszą rzeczą w wychowaniu dziecka, która procentuje na całe życie, jest budowanie relacji ze swoim dzieckiem. Poświęcanie mu czasu, wsłuchiwanie się w jego prośby i potrzeby, niebagatelizowanie i nieignorowanie ich. Nie oznacza to, że musimy spełniać wszystkie zachcianki nastolatka, a dostrzegli konkretną potrzebę, kryjącą się za daną prośbą.

Jeżeli Twoje dziecko posiada jakieś hobby i zainteresowania, zamiast to wyśmiewać, albo się od tego dystansować, staraj się wejść w ten jego świat, nawet jeżeli tego nie rozumiesz. Dziecko ucieszy się, kiedy dostrzeże u Ciebie zainteresowanie i chęć zrozumienia, a jeżeli potrafisz z nim dobrze rozmawiać, to wyjaśni Ci to, czego nie rozumiesz.

Jakie zasady warto wprowadzić w domu z nastolatkiem?

Z pewnością złą decyzją jest wybieranie jednej z dwóch skrajności – czyli bezstresowego wychowania albo dyscypliny wojskowej. Jedno i drugie nie zdaje egzaminu.

Najważniejsze są jasne, przejrzyste i sprawiedliwe zasady, które będą powszechnie stosowane. Warto jednak nie skupiać się tylko na nakazywaniu i zakazywaniu czegoś, ale mieć także swego rodzaju system nagród. Jeżeli dziecko zrobiło coś źle, spotka go za to konsekwencja, ale tak samo niech to działa w drugą stronę, zrobiło coś dobrze – niech zostanie za to nagrodzone. Sposób zależy od Ciebie, jak postanowisz pomóc dziecku wartościować, co jest dobre, a co złe. Mogą się jednak zdarzyć takie sytuacje, które będą Cię przerastać, warto wtedy skorzystać z pomocy specjalistów, np. psychologa.