Czy rodzic jest w stanie zrozumieć nastolatka?

Okres nastoletni to niezwykły czas dla młodego człowieka. Burza hormonów, zmiana wyglądu, pojawienie się cech bliższych ludziom dorosłym. Do tego kształtowanie się charakteru, preferencji i pierwsze samodzielne decyzje. Bez wątpienia jest to moment trudny dla nastolatka, a także jego otoczenia.

Jednak zmiany, które zachodzą w życiu nie zawsze niosą ze sobą intensywne emocje.

Czy dla nastolatka „nie” znaczy „tak”?

Choć dojrzewanie kojarzy się na ogół z buntem, często pod skorupą obrażonego i zamkniętego w sobie dziecka, kryje się młody, zagubiony człowiek.

Wydarzenia, które go spotykają, niosą ze sobą wiele niezrozumianych kwestii, nastolatek boi się, często odczuwa dolegliwości fizyczne, a nawet spadki nastroju. Nawet jeśli nie jest zainteresowane przebywaniem z nami, należy dać mu odczuć, że jesteśmy blisko i może liczyć na nasze wsparcie.

Jak rozmawiać z naszym nastolatkiem?

Nachalne próby rozmowy skutecznie zabijają więź i zniechęcają do kontaktu nastolatka z dorosłym. Warto spróbować zapytać, czy nasza pociecha potrzebuje pomocy, pragnie się czymś podzielić.

Możemy powspominać nasz okres dojrzewania, dać rady, jak go najlepiej wykorzystać. Często nastoletni człowiek wstydzi się prosić o pomoc lub uważa, że jest to niezgodne z jego przekonaniami. Jeśli takie próby nie przynoszą skutku, wystarczy dać znać, że jesteśmy obecni w życiu naszego dziecka i w razie jakichkolwiek wątpliwości może z nami porozmawiać.

Ważne aspekty dojrzewania nastolatka

Należy być uważnym, gdyż nastolatkowie, zamykając się w swoim świecie kryją wiele tajemnic, często są podatni na szkodliwy wpływ np. używek. Jest to w końcu czas na eksperymenty. Wszelkie niepokojące zmiany zachowania należy skonsultować z dzieckiem, a w razie potrzeby także z psychologiem.

Miejmy także na uwadze zdrowie fizyczne. Wizyta u lekarza, w celu sprawdzenia, czy rozwija się prawidłowo jest wymagana w czasie dojrzewania.

One thought on “Czy rodzic jest w stanie zrozumieć nastolatka?

Dodaj komentarz