Jak tworzyć i dbać o relacje rodzinne?

Ile rodzin, tyle wspólne wypracowanych relacji. Jedne z nich są piękne, inne pozostawiają wiele do życzenia, a jeszcze kolejne praktycznie nie istnieją. O niemalże każdą relacje z rodziną da się jednak dbać. Sprawdź, jak to robić i jak pielęgnować taką więź.

Co robić, aby dbać o relację z rodziną?

Jeśli nadal mieszkasz pod jednym dachem ze swoją rodziną, zadbaj o to, aby jeść wspólne posiłki. Choć może być trudno zgrać śniadanie, obiad i kolację w tym samym czasie, to z pewnością uda Wam się spotkać choć na jedno danie w ciągu dnia. Co natomiast zrobić, jeśli każdy ma już swoje mieszkanie? Umawiajcie się od czasu do czasu na wspólną kolację. Dzięki temu zacieśnicie więzy.

Staraj się także wspierać swoją rodzinę. Możesz to robić, np. finansowo. Jeśli jednak Twoi krewni nie potrzebują takiej pomocy lub sam/a nie możesz/nie chcesz jej dawać, zawsze możesz służyć dobrym słowem. Takie wsparcie mentalne niejednokrotnie jest znacznie cenniejsze, niż to, co możesz im fizycznie dać.

Czego nie robić, aby dbać o relację z rodziną?

Przede wszystkim unikaj angażowania się w kłótnie, jeśli nie jesteś jedną ze stron. Co zrobić, kiedy jednak ktoś atakuje Cię personalnie? Zanim odpowiesz tym samym, postaraj się zrozumieć, co kieruje drugą stroną. Być może rzeczywiście ma ona powód, aby być na Ciebie zła. Sam/a również staraj się rozwiązywać konflikty już na początku, aby nie eskalowały.

Jeśli ktoś sprawi Ci przykrość, nie trzymaj urazy. Wypominanie komuś drobnostki po kilku miesiącach z pewnością nie poprawi relacji z rodziną. Po wyjaśnionej sytuacji postaraj się wybaczyć i już nigdy więcej nie wspominać o danej sytuacji niezależnie od tego, jak bardzo masz na to ochotę.

One thought on “Jak tworzyć i dbać o relacje rodzinne?

Dodaj komentarz