Niemowlaki – najważniejsze porady przy wychowaniu najmłodszych dzieci

Bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na rozwój dziecka jest sposób karmienia noworodka. Dotyczy to jednakowo wyboru między karmieniem piersią bądź butelką, stosowanie mleka matki lub mleka modyfikowanego oraz technik karmienia.

Co warto wiedzieć o wychowaniu niemowlaków?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca w miarę możliwości, karmienie dziecka mlekiem matki ze względu na korzystniejsze wartości odżywcze od mleka modyfikowanego, oraz ochronę dziecka przed infekcjami żołądkowo-jelitowymi i zakażeniami układu oddechowego.

Mleko matki wspomaga również funkcjonowanie systemu immunologicznego

Nie oznacza to, jednak że mleko modyfikowane zaszkodzi rozwojowi dziecka. Mleko kobiece jest najzwyczajniej lepiej przyswajalne i lepsze dla dziecka, jednak jeżeli samodzielne karmienie piersią jest niemożliwe lub sprawia wiele trudności, lepszym rozwiązaniem od mleka modyfikowanego jest korzystanie z banków mleka, które oferują darmowy pokarm od innych matek dawczyń. Znajdują się w prawie każdym większym mieście w Polsce. Co do kwestii nawiązywania więzi z dzieckiem, nie ma znaczenia czy karmienie odbywa się za pomocą piersi, czy butelki z mlekiem odciąganym bądź modyfikowanym.

Wychowywanie niemowlaków – to warto wiedzieć

Najważniejsze jest, aby takie karmienie odbywało się z zachowaniem bliskości fizycznej z dzieckiem. Ważne jest jednak aby pamiętać, że sposób karmienia zależy tylko i wyłącznie od matki a dane Światowej Organizacji Zdrowia to jedynie zalecenia, a nie przymus.

Nie należy zmuszać się do karmienia piersią, jeżeli nie mamy wystarczającej ilości pokarmu lub karmienie sprawia matce dużo bólu i nie ustaje z biegiem czasu.

One thought on “Niemowlaki – najważniejsze porady przy wychowaniu najmłodszych dzieci

Dodaj komentarz