Toksyczni rodzice – jak stawiać granice?

Toksyczność w XXI wieku stała się codziennością i nie jest czymś nowym, z czego to wynika? Z wychowania, samooceny, poglądów na świat, dlaczego z wychowania? Kiedy jesteśmy mali rodzice stosują na nas manipulacje, ponieważ wpajają nam pewny tok rozumowania, oraz przekonania i wartości, jest to manipulacja, dlatego że to świadomy wpływ na myśli i zachowania innego człowieka, jednak wracając do tematu – poza takim manipulowaniem (które nie zawsze musi być dobre, ponieważ te wartości, przekonania, wierzenia itp. są pozytywne)

Zachowanie rodziców wpływa na dzieci

Jednak jeśli rodzice nas nie doceniają, bądź krzywdzą nas psychicznie, lub fizycznie, co w późniejszym czasie przełożyć się może na to, iż sami będziemy takie toksyczne zachowania powielać i to jest powód tego, by stawiać granice.

Stawianie granic nie jest niczym złym, niegrzecznym czy negatywnym, a wręcz przeciwnie, ponieważ nie będziemy musieli martwić się o to, aby ciągle poprawiać samoocenę. Kiedy nauczymy się stawiać granice, nasz stan psychiczny poprawi się, ze względu na fakt wielu „obciążeń” które znikną z naszej głowy i będziemy czuć komfort psychiczny.

Przejdźmy do pytania – Jak stawiać granice dla toksycznych rodziców?

Istnieje kilka typów rodziców – toksycznych rodziców. Pierwszy typ rodzica to ten który chce wszystko kontrolować – z psychologicznego punktu widzenia, możemy dowiedzieć się, że jeśli ktoś nie kontroluje siebie, posiada potrzebę kontrolowania kogoś innego, jest to naturalny mechanizm obronny Kiedy dochodzi do momentu gdzie rodzice chce nas nadmiernie kontrolować, zacznijmy od rozmowy.

O czym pamiętać podczas takich rozmów?

Przede wszystkim zachować spokój do samego końca rozmowy, nie popadać w emocje, wyjaśnić, że zdrowa relacja na linii rodzic – dziecko opiera się na prywatności, ale przede wszystkim zaufaniu, jeśli rozmowa nie pomaga, a rodzic dalej chce nas skontrolować np. sprawdzić nasz telefon, za wszelką cenę nie możemy na to pozwolić, ponieważ jeśli raz na coś damy przyzwolenie, będzie się to dziać notorycznie, powinniśmy być konsekwentni

Pamiętajmy, że powinniśmy dużo rozmawiać i sensownie uargumentować, jednak jeśli na coś kategorycznie się nie zgadzamy otwarcie o tym mówmy, ukrywanie prawdziwych emocji, oraz unikanie rozmowy o nich prowadzi do destrukcji relacji rodzic – dziecko.